William Erlandson
Resenären vill självklart ha en pålitlig och punktlig trafik för att kunna vara säker på att komma från punkt A till punkt B. Hur bidrar man som Data Analyst till detta? Jo, med hjälp av vår analysplattform. Teamet som arbetar med centrala system kan hjälpa verksamheten att svara på frågor om vad vi kan bli bättre på – exempelvis att anpassa körtider utifrån observerad trafik, hitta orsaker till punktlighetsproblematik eller säkerställa att våra fordon levererar den data som krävs för att resenären ska kunna få realtidsinformation om sin resa.
William Erlandson är spindeln i nätet i flera olika digitaliseringsprojekt och arbetar, med hjälp av data, för att driva verksamheten framåt.
I och med att vi är ett centralt analysteam får jag kommunicera vår utveckling till många olika parter inom företaget. Jag tycker att det är otroligt kul och utvecklande att få arbeta i ett centralt analysteam och därmed vara involverad i många olika verksamhetsutvecklingsprojekt. I min roll har jag ett ben i verksamheten och ett ben i data, vilket är väldigt spännande.
William är civilingenjör i väg- och vattenbyggnad med inriktning mot trafikanalys från Lunds universitet. Innan han kom till Keolis arbetade han med planering av järnvägstrafik och har även, under en period, forskat kring kapacitetsmodeller på spår.
På fritiden är William en mycket aktiv person, oavsett årstid.
– Om det är vinter åker jag väldigt gärna skidor, både utför och på längden. Det finns få saker som slår vårvintern i de norska eller svenska fjällen med fina längdspår. Jag har också fått för mig att golf är min grej. Har aldrig spelat, men har trots det införskaffat ett golfset. Utvärdering kommer efter sommaren!
Keolis lockade på grund av möjligheten att få kombinera intresset för programmering, data och kollektivtrafik – och samtidigt kunna påverka människors vardag.
Jag har alltid haft ett stort intresse för kollektivtrafik och programmering. Jag tyckte också att det kändes attraktivt att få arbeta på ett företag som hela tiden strävar efter att öka mängden hållbart resande.
Något som är utmärkande för Keolis som arbetsplats är den unika gemenskapen.
– Många här drivs av att ha ett jobb som verkligen påverkar människors vardag, och jag tror att det gör att vi känner samhörighet, trots att många jobbar med helt olika saker.
Just nu håller teamet på att utökas, och det finns en ledig tjänst som Data Engineer. Teamet består i dag av tre personer som samarbetar tätt kring både utvecklingsprojekt och de befintliga dataprodukter vi förvaltar. För att trivas i teamet och med arbetsuppgifterna ser William att det är viktigt med en stark analytisk förmåga – för att kunna översätta verksamhetens behov till passande tekniska lösningar.
– Det är också viktigt att vara väldigt kommunikativ, då vi har många olika stakeholders runt om i verksamheten, men även olika roller internt i teamet som behöver kunna samarbeta kring en och samma dataprodukt, säger William.
Som analysteam behöver vi vara ”på tå” för att hela tiden ha de bästa verktygen till hands, utifrån vad våra stakeholders behöver. En alltmer digitaliserad verksamhet gör också att vårt scope växer, och vi får därmed lära oss mycket om flera verksamhetsområden.
– I min roll finns mycket stora utvecklingsmöjligheter, i och med att de verktyg vi jobbar med hela tiden utvecklas, säger William.
Vad skulle du vilja säga till någon som funderar på att söka tjänsten som Data Engineer i ditt team?
– Har du ett intresse för data och kommunikation kommer du att passa otroligt bra hos oss. Det bästa av allt är att vi har väldigt roligt på jobbet. Keolis är ett internationellt bolag, vilket gör att det också finns mycket goda karriärmöjligheter. Sök!
Låter det som ett jobb för dig? Läs mer och ansök här. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.